سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نکات کوهنوردی در حالی که تعریف آن کوتاه و بسیار فشرده است ، تعدادی فعالیت بسیار متفاوت در زیر آن پنهان شده است. کوهنوردی به همین دلیل چهره های جالبی دارد.

                       

نویسندگان "قاعده" ، که اغلب می توانید ملاقات کنید (8academy ، moshaverkala)، فضای زیادی برای تفسیر به ما دادند. نکات کوهنوردی به گفته آنها ، کوهنوردی زمانی اتفاق می افتد که ما از روی سطح شیب دار به گونه ای حرکت کنیم که استفاده از دست (حداقل برای حفظ تعادل) ضروری شود. فقط کافی است بنابراین ، این تعریف نه چندان گسترده ، کاملاً متناسب با فعالیت های مختلفی خواهد بود ، مانند: نکات کوهنوردی سنگ نوردی ، کوه نوردی یا بولدرینگ ... و خیلی خیلی بیشتر! قبل از رفتن به سنگ ها ، کوه ها یا دیواره نزدیک ، خوب است که دوز تئوری مناسبی را به کار ببریم و نحوه تعریف انواع مختلف کوهنوردی را بررسی کنیم.

 

انواع کوهنوردی - اصول طبقه بندی

کوهنوردی موضوعی بسیار گسترده است که می توان آن را از نکات کوهنوردی طرق مختلف به دسته های کوچکتر تقسیم کرد. در اینجا چند نمونه از معیارهایی آورده شده است که برای "ایجاد" انواع این رشته استفاده شده است.

 • یکی از مهمترین بخشها نکات کوهنوردی است. بر این اساس ، می توان کوهنوردی کلاسیک و قلاب را تشخیص داد.
 • قطعاً با در نظر گرفتن ماهیت مکانهایی که فعالیتهای برای مشاهده مهمترین نکات کوهنوردی اینجا کلیک کنید. کوهنوردی در آنها انجام می شود ، می توان انواع بیشتری را در طبقه بندی یافت. بر این اساس ، ما می توانیم ، از جمله ، تشخیص دهیم دسته هایی مانند: سنگ نوردی ، سنگ نوردی ، کوه نوردی ، دیوار بزرگ کوهنوردی.
 • اگر از نوع رله به عنوان ملاک استفاده کنیم ، مقوله نکات کوهنوردی هایی از جمله: کوهنوردی بدون ریزش (تغذیه ، انفرادی آزاد) ، کوهنوردی با بالشتک بالا و کوهنوردی با ریزش پایین را از هم متمایز خواهیم کرد.
 • همچنین می توانید تقسیم بندی را با توجه به روش لنگر (8academy ، moshaverkala) انداختن نقاط ایمنی ذکر کنید. این طبقه بندی شامل سنگنوردی ورزشی و سنگ نوردی معاملات خواهد بود.
 • همچنین می توان از طول جاده ها ملاک استفاده کرد نکات کوهنوردی در چنین چیدمانی می توان از کوهنوردی تک قدم و چند قدم تشخیص داد.

 

 

کوهنوردی یک رشته گسترده است نکات کوهنوردی و سیستم سازی آن آسان نیست. ما یک نمودار معمولی (احتمالاً یکی از بسیاری دیگر) ارائه می دهیم ، که پیچیدگی موضوع مورد نظر را نشان می دهد. (تصویر 8academy.pl)

انواع کوهنوردی انتخاب شده - ویژگی ها

برای یک رشته ، گزینه های زیادی وجود دار نکات کوهنوردی. برای اینکه کمی موضوع را سازماندهی کنیم ، به طور خلاصه برخی از انواع کوهنوردی را معرفی خواهیم کرد. ماهیت این مقاله به ما اجازه نمی دهد در مورد موضوعات جداگانه توضیح دهیم ، بنابراین ما در اینجا فقط یک خلاصه کلی ارائه می دهیم. افرادی که می خواهند دانش خود را در مورد یک گروه خاص تکمیل کنند نکات کوهنوردی ، به مقالاتی ارجاع داده می شوند که با جزئیات بیشتری به موارد فوق الذکر می پردازند. در اینجا برخی مفاهیم اساسی آورده شده است که باید قبل از شروع ماجراجویی خود با کوهنوردی بدانید.

بالا رفتن روی دیوار مصنوعی (پانل)

غالباً از این نقطه است که ما ماجراجویی خود را با کوهنوردی آغاز می کنیم ، زیرا به این نوع تاسیسات نزدیکتر از صخره ها هستیم. دیوارهای مصنوعی را می توان داخل و خارج از خانه قرار داد (اگرچه به دلیل آب و هوای سخت لهستان ،نکات کوهنوردی به نظر می رسد گزینه اول امکانات بیشتری را ارائه می دهد)

 

انواع کوهنوردی متفاوت است ، اما ماجراجویی با این رشته اغلب با یک دیوار نکات کوهنوردی آغاز می شود. عکس Chwyciarnia Gliwice را نشان می دهد. (عکس: 8academy.pl)

نام دیوار و تابلو دقیقاً چیست؟ معمولاً چنین سازه ای شامل داربست متصل به دیوار است که با تخته های مخصوص (پانل) پوشانده شده است. (8academy ، moshaverkala) در سطح آنها روزنه هایی وجود دارد که امکان نصب دسته ها را فراهم می کند.

چنین ساختاری امکان تهیه بسیاری از تنظیمات با سطح دشواری متفاوت را فراهم می کند. به لطف امکان استقلال از مبهم بودن هاله و بسیاری از گزینه های موجود در هنگام طراحی جاده ها ، تابلو تقریباً همیشه برای عرصه مسابقات سنگنوردی انتخاب می شود.

[برای کسانی که ماجراجویی خود را با صفحه آغاز می کنند ، ما راهنمای تهیه کفش و لباس برای دیوار کوهنوردی را آماده کرده ایم]

[برای کسانی که به تاریخچه این رشته علاقه مند هستند نکات کوهنوردی ، مقاله Pawe? Wrona را در مورد اولین دیوار کوهنوردی در لهستان توصیه می کنیم ]

 

بولدرینگ (بولدرینگ)

بولدرینگ به لطف کوهنورد آمریکایی جان گیل در اواسط قرن بیستم محبوبیت خود را آغاز کرد. نام این فعالیت از کلمه انگلیسی boulder گرفته شده است. به طور خلاصه می توان گفت که این امر شامل بالا رفتن از سنگ های بزرگ است که باید بدون رد شدن با طناب انجام شود. در بولدرینگ ، نگرانی برای ایمنی شکل کمی متفاوت دارد. برای کاهش اثرات افتادن ، نکات کوهنوردی از تشک های قابل حمل استفاده می شود که اصطلاحاً گفته می شود پد سقوط . شما همچنین می توانید از پشتیبانی یک نقطه یاب ، یعنی یک شریک کوهنوردی استفاده کنید که مطمئن شود فردی که روی زمین می افتد به خودش آسیب نرساند. پدر بولدرینگ ، که در ابتدا ذکر شد ، این فعالیت را چنین تعریف کرد: نکات کوهنوردی "یک کوهنوردی کوتاه با حرکات بسیار دشوار" . (8academy ، moshaverkala)

اگرچه ریشه های بولدرینگ با سازندهای طبیعی همراه بود ، اما امروزه این نوع اغلب با صفحه همراه است. با تشکر از امکانات متعدد بولدرینگ که در حال حاضر تقریباً در همه شهرهای بزرگ فعالیت می کنند نکات کوهنوردی (اغلب آنها در نزدیکی دیوارهای کوهنوردی دیده می شوند ، کمتر به عنوان تاسیسات جداگانه عمل می کنند).

[برای اطلاعات بیشتر ، به مقاله رومان باتسنکا "چیست و چگونه می توان بولدینگ را شروع کرد" مراجعه کنید]

[ما همچنین مقاله ای از همان نویسنده را درباره منطقه معروف تخته سنگ Fontainebleau پیشنهاد می کنیم ]

صخره نوردی

همانطور که از نامش پیداست ، این سنگ نوردی است نکات کوهنوردی، اما به استثنای شرایط زمستان (برف و یخ). این فعالیت شامل غلبه بر جاده هایی است که روی دیوارهای شیب دار مشخص شده اند. اغلب این کار در یک تیم دو نفره انجام می شود ، جایی که یکی از افراد صعود می کند و دیگری منتقل می شود. سنگ نوردی می تواند تفریحی یا ورزشی باشد. (8academy ، moshaverkala)

[مقاله ای را توصیه می کنیم که در آن استانیسلاو کینیویچ نکات کوهنوردی سنگ نوردی و پانل نوردی را کنار هم قرار داده است ]

 

قبل از شروع کوهنوردی کنترل متقابل بر روی خط صخره نورد مهم است. (عکس: 8academy.pl)

کوهنوردی معامله

معاملات در سنگ ها با مارک های توپوی مناسب مشخص می شوند. نکات کوهنوردی در این حالت ، صعود به معابر (که می تواند حلقه های ساخته شده از نوار یا مخزن ، استخوان ، دوست یا هگزس باشد) و ساخت موقعیت ، به کوهنورد بستگی دارد (8academy ، moshaverkala) و سپس آنها را پس از عبور از بین می برد. این امر مستلزم داشتن آچار استخوان در کیت تجهیزات خود است که اغلب از آن به عنوان آچار استخوان یاد می شود. نکات کوهنوردی انجام چنین عملیاتی هنگام رانندگی در جاده میزان خطر را افزایش می دهد. کوهنوردی معامله گر ، کوهنوردان را به خود جلب می کند زیرا به مهارت های بیشتری به ویژه روانشناختی نیاز دارد (این نوع کوهنوردی به طور بالقوه خطرناک تر است). شما همچنین باید اطمینان داشته باشید که پروازی که تعیین کرده ایم در برابر پرواز احتمالی ما مقاومت خواهد کرد.

در مورد صعود ترید از متن Micha? Górzy?ski بیشتر خواهید آموخت]

[شما می توانید در مورد کوهنوردی در Jura ، Cadarese ایتالیا و نکات کوهنوردی  شمال ولز در مقالات داریوش پورادا و کارولینا اوکا بخوانید]

 

کوهنوردی ورزشی

ما وقتی این کوهنورد از نقاط رله ثابت (قلاب ، پیچ یا حلقه) استفاده می کند با این نوع فعالیت ها سر و کار داریم. به لطف امکانات فوق الذکر ، کوهنوردی ورزشی نسبت به نسخه trad ایمن تر محسوب می شود. در درون آن می توان سبک هایی را تشخیص داد که عوامل تعیین کننده آن عبارتند از: سطح دانش جاده و نقشی که ما به آن می پردازیم.

 • سیستم عامل / در حال مشاهده
  کوهنورد هیچ اطلاعاتی در مورد جاده ای نکات کوهنوردی که می خواهد از آن عبور کند ندارد (مشاهده آن از جاده همسایه یا مشاهده ورودی سایر بازیکنان ممنوع است). این سبک همچنین از فشار روی سیستم رله جلوگیری می کند (8academy ، moshaverkala) (خواه به دلیل زمین خوردن باشد یا به دلیل استراحت کوهنورد).
  [ما متن کارولیا اوکا "Chulilla: بهشت ??در دید" را توصیه می کنیم ]
 • Flash
  در اینجا محدودیت های کمتری وجود دارد ، نکات کوهنوردی زیرا ممکن است کوهنورد اطلاعات معینی در مورد جاده داشته باشد (مشاهده گذرگاه های دیگران یا استفاده از نکات در هنگام عبور مجاز است).
 • RP / Red Point یک
  کوهنورد ممکن است مسیر طی شده را بداند. با مانع بارگیری سیستم بله ، فضای مانور کمی محدود می شود. اگر این اتفاق بیفتد ، کوهنورد موظف است معابر قبلاً تاسیس شده را جدا کرده و تلاش دیگری را در ابتدای مسیر یا بالابر آغاز کند.
 • PP / Pink Point
  شخصی که صعود می کند مسیر پیموده شده را می داند و نکات کوهنوردی نمی تواند سیستم ایمنی را بیش از حد بارگیری کند. اگر این اتفاق بیفتد ، او موظف است تلاش دیگری را در ابتدای مسیر یا بالابر آغاز کند.
 • RK / Rotkreutz
  این واقعیت است که پس از سقوط ، کوهنورد به ابتدای جاده پایین می آید ، (8academy ، moshaverkala) اما طناب در معابر باقی می ماند. در چنین ترتیبی ، بازگشت به محلی که آخرین سنجاق ساخته شده است ، با استفاده از روش "میله ماهیگیری" انجام می شود.
 • AF / All Free
  Climber قادر خواهد بود بخشهای سخت تری از جاده نکات کوهنوردی را بارها بپوشاند (این مسیر از جایی شروع می شود که قبلاً بدون طناب به آن رسیده بود). استراحت نیز درگیر است - برای این کار می توانید روی طناب آویزان شوید.
 • Free Solo ("Na ?yca")
  یک کوهنورد انفرادی رایگان از حفاظت استعفا می دهد. این یک سبک برای افرادی است که اعصاب قوی دارند و از اینکه بیشترین خطر را انجام دهند نمی ترسند.
 • TR / Top Rope (برای یک میله ماهیگیری)
  اگرچه گذرگاه به سبک TR امروزه کلاسیک در نظر گرفته نمی شود ، اما ذکر این نکته قابل ذکر است ، فقط به این دلیل که معمولاً نقطه شروع کوهنوردان مبتدی است. سیستمی که در آن طناب در نکات کوهنوردی انتهای مسیر کوهنوردی معلق است و از بالا به سبوم می رسد احتمال آسیب دیدگی را بسیار کاهش می دهد.
 

کوهنوردی کلاسیک

به راحتی می توان حدس زد که این نوعی کوهنوردی است که در آن فقط به لطف قدرت عضلات خود قد می گیریم. در این فعالیت ، مسلماً می توانید از تجهیزات استفاده کنید ، اما این تجهیزات فقط برای پخش کردن است.  (8academy ، moshaverkala) این نمی تواند کمکی برای رفع شکاف ها باشد.

قلاب نوردی (قلاب)

به این ترتیب است که معمولاً کوهنوردی را تکنیک تسهیل مصنوعی می نامند نکات کوهنوردی ، یعنی فعالیتی که در آن گرفتن نقاطی است که توسط خود کوهنورد تعیین شده است. هنگام عبور از جاده ، ممکن است مثلاً به قلاب بچسبد یا روی آنها بایستد یا از نیمکت های مخصوص استفاده کند. قلاب نوردی در دهه های 1960 و 1970 در اوج بود. پس از دوره ای که این نوع فعالیت علاقه کمتری به سبوم داشت ، اکنون روند صعودی خاصی دوباره مشاهده می شود.

طرفداران این شکل از کوهنوردی اغلب به این واقعیت متهم می شدند نکات کوهنوردی که استفاده از تجهیزات قلاب کشیدن بر وضعیت سنگ تأثیر داشته است. به منظور محدود کردن خسارت ، سبک تمیز ابداع شد که در آن فقط از نقاط ضعف موقت استفاده می شود و نه از چکش و نه از دریل برای رفع آنها استفاده نمی شود.

[می توانید در مورد تجهیزات مورد نیاز برای شروع (8academy ، moshaverkala) ماجراجویی خود با قلاب نوردی در مقاله مارک "ریگان" راگانوویچ بخوانید]

 

انواع کوهنوردی: قلاب نوردی. (عکس: Salewa)

کوهنوردی

در اینجا نیز نمی تواند تعجب آور باشد ، زیرا فعالیتی نکات کوهنوردی است که در مناطق کوهستانی انجام می شود. از ویژگی های این نوع کوهنوردی می توان به موارد زیر اشاره کرد: "طبیعت چند قدم جاده ها ، نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی و - البته - داشتن مهارت های پیشرفته. کوهنوردی شامل فعالیت هایی مانند کوهنوردی ، کوهنوردی و کوهنوردی است. (8academy ، moshaverkala) در این گروه ، ما می توانیم چندین سبک از جمله اکسپدیشن (محاصره) ، آلپ ، سبک و سریع یا کپسول را از هم تفکیک کنیم.

[ Miko?aj Lau در مورد تجهیزات کوهنوردی در صفحات ما نوشت]

[ Janusz Go??b به سبک های کوهنوردی در کوهها نکات کوهنوردی ی بلند نگاه می کرد ]

سنگ نوردی بزرگ

این یک رشته برای باتجربه ترین کوهنوردانی است که جدا از مهارت و کارایی ، صبر و بردباری بی پایان دارند. کوهنوردان رو به بزرگترین دیوارها (مانند ال کاپیتان افسانه ای در دره یوسمیتی ) می توانند روزها و حتی هفته ها طولانی را روی آنها بگذرانند. اعزام های Bigwall تعهدات بزرگ لجستیکی هستند که به اقدامات بسیار متفکرانه و تجهیزات (8academy ، moshaverkala) و وسایل زیادی نیاز دارند نکات کوهنوردی اغلب آنها همچنین نیاز به گذراندن شب در دیوار دارند ، که می تواند برای یک چادر دیواری مفید باشد ، به اصطلاح حمل و نقل

 

یخ نوردی

مسافرت در جاده های عمودی پوشیده از یخ لغزنده که فقط از اندام خود استفاده می کنید هیچ شانسی برای موفقیت نخواهد داشت. بنابراین یخ نوردی نیاز به استفاده از تجهیزات مناسب دارد. طرفداران این فعالیت ، تبرهای یخی نکات کوهنوردی منحنی و منحنی را در دستان خود گرفته و کرامپون را روی کفش های خود قرار می دهند. انواع دیگر لوازم اضافی نیز مانند پیچ های یخی مفید هستند . استقلال خاصی از این رشته با این واقعیت مشهود است که سختی ها با توجه به مقیاس متفاوت از آنچه  در سنگ ها استفاده می شود ، ارزیابی می شوند .

[  Piotr Su?owski در صفحه ما اصول یخ نوردی را توضیح داد]

کوهنوردی مختلط

این یک نوع بسیار خاص است ، زیرا ترکیبی از دو تخصص دور است. به دلیل متنوع بودن مسیرها ، کوهنوردانی که مخلوطی را انتخاب می کنند باید بتوانند هم از تکنیک های مورد استفاده در سنگ ها و هم از روش های نکات کوهنوردی استفاده شده توسط یال های صعود روی یخ استفاده کنند. همچنین وجود تجهیزات اختصاص یافته به هر دو فعالیت ضروری است. این قسمتها عمدتاً یخ نوردی و بخشهای بدون یخ است که با محورهای یخ پوشانده شده است.

 

انواع کوهنوردی: یخ نوردی. (عکس از راب)

خشک کردن

رشته دیگری که تلفیقی از فعالیتهای دیگر است. (8academy ، moshaverkala) نکات کوهنوردی علاقه مندان به خشکشویی برای غلبه بر جاده های صخره ای و بدون پوشش یخ از تجهیزات کوه نوردی (کرامپون و محورهای یخی) استفاده می کنند. چنین فعالیتی بحث برانگیز است. دندان های خرچنگ دریایی و تیغه های تبر یخی می توانند به صخره ها آسیب برسانند. بنابراین خشک کردن فقط در مناطق تعیین شده قابل انجام است.

انفرادی رایگان

مشهورترین چهره در میان کوهنوردان انفرادی آزاد نکات کوهنوردی امروز الکس هانولد است. وی یک کوهنورد آمریکایی است که اولین صعود را بدون حفاظت از جاده فریدر در ال کپیتان معروف انجام داد. تقریباً 900 متر دیوار بدون تجهیزات است! سقوط ، ناشی از حرکت نامناسب ، می تواند کشنده باشد. شاهکار هونولاد در مستند Free Solo ثبت شد که در سال 2019 در این گروه اسکار گرفت. ما از شما دعوت می کنیم مصاحبه با الکس هانولد را که در طول اقامت وی ??در جشنواره لودک انجام شده ، بخوانید .

 

انواع کوهنوردی - خلاصه

این لیست طولانی قطعاً همه نوع کوهنوردی نیست. نکات کوهنوردی علاوه بر این ، هدف ما این نبود. ما فقط می خواستیم نشان دهیم که با چه نظم و انضباط داخلی متنوعی غنی هستیم. بنابراین کوهنوردی را می توان از بسیاری جهات درک کرد (8academy ، moshaverkala) و برای چیز دیگری دوست داشت. اگر دوست دارید به طور فعال زندگی کنید ، گاهی اوقات به دوز اضافی آدرنالین نیاز دارید و از ارتفاع نمی ترسید ، احتمال زیادی وجود دارد که در اینجا چیزی برای خود پیدا کنید.


نوشته شده در  یکشنبه 100/1/29ساعت  9:30 عصر  توسط مدیر سایت 
  نظرات دیگران()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
هدف از طراحی سایت چیست?
طراحی سایت وردپرسی به صورت کامل
قیمت طراحی وب سایت در سال جدید
طراحی سایت چیست؟ اهمیت آن برای کسب و کار
روش انتخاب بهترین شرکت طراحی سایت
طراحی سایت فروشگاهی با کیفیت عالی
توری مرغی چیست؟ کاربرد آن در صنایع
توری مرغی چیست؟ کاربرد آن در صنایع
نکات مهم هنگام استفاده از خدمات طراحی سایت
طراحی سایت مدرن - بهترین طراحی صفحات وب
[عناوین آرشیوشده]