کلیه اشخاص ثبت شرکت حقیقی و حقوقی جهت دستیابی به سود و منفعت می-توانند توانایی¬های خود را اعم از سرمایه-تخصص و ارتباطات در کنار یکدیکر قرار دهند که مجموع این توانایی¬ها در کنار هم می¬بایست تحت چهارچوب خاص با عقد قراردادی مابین این ثبت شرکت افراد صورت پذیرد و شرکتها نوع خاصی از این قراردادها هستند که هرکدام از انواع شرکتها شامل (مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تضامنی...) چهارچوب و تعریف خاصی از ارتباطات مابین شرکاء و سهامداران و همچنین ثبت شرکت مابین شرکا و اشخاص ثالث (خارج از شرکت) را بیان می¬دارد.

شرکتهای تجاری: نوعی از ثبت شرکت عقدی است که به موجب قوانین تجارت ایجاد میگردد و یا تاسیس حقوقی که در آن چند شخص حقیقی یا حقوقی سرمایه خود را در میان می گذارند تا پس از انجام عملیاتی از منافع آن متمتع گردند.

موسسه چیست؟

موسسات غیر تجاری اشخاصی حقوقی هستند که فقط در زمینه امور خدماتی مشغول هستند و برخلاف شرکتها جنبه تجارتی ندارند.موسسات غیر تجاری به دو قسم می¬باشند. انتفاعی و غیرانتفاعی. مقصود از موسسات انتفاعی اشخاصی حقوقی می¬باشند که مقصود از تشکیل آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضاء خود می¬باشد ثبت شرکت و موسسات غیرانتفاعی جهت تقسیم منافع و تقسیم سود تشکیل نشده¬اند و مانند انجمن¬ها و سندیکاها، اتحادیه¬ها، احزاب و دستجات سیاسی و NGO ها می¬باشد. جهت ثبت موسسات غیرانتفاعی باید از سازمان¬ها یا وزارتخانه¬های مربوطه مجوزات حصال گردد.

پس از اینکه افراد تصمیم به تشکیل شرکت گرفتند برای اینکه از مزایای شرکت برخوردار شوند و عملیاتشان قانونی باشد باید شرکت خود را در اداره امور ثبت شرکت‌ها که زیرنظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، ثبت کنند. طبق قانون، ثبت کلیه شرکت‌­ها الزامی است. با ثبت شرکت و آگهی آن در روزنامه رسمی شرکت یک شناسه ملی 11 رقمی و شماره ثبت دریافت می­‌کند و بصورت رسمی اجازه فعالیت خواهد داشت.

 

عدم ثبت شرکت ممکن است تبعاتی داشته باشد:

 

 اشتباهات متداول:

 

اشتباهی که بسیاری از کسب‌وکارها مرتکب می‌شوند این است که برای ثبت شرکت خود اقدامی نمی‌کنند و در نتیجه شرکت آنها تضامنی محسوب شده و مدیران شرکت با جریمه مواجه می‌گردند.

 

پس ما نتیجه می­‌گیرم که بدون ثبت شرکت، شخصیت حقوقی برای شرکت ایجاد می­‌شود ولی بدلیل تبعاتی که دارد و اجبار قانون، ثبت آن ضروری است. یک مثال ساده این است که شما شرکت با مسئولیت محدود تشکیل می­‌د­هید ولی بدلیل عدم ثبت، قانون‌گذار برای حمایت از کسانی که با شما معامله می­‌کنند شرکت شما را تضامنی محسوب می‌­کند که در میان انواع شرکت­‌های تجاری، شرکای آن بیشترین مسئولیت را دارا هستند.

 

 

  توصیه ثبت‌یاری:

 

بنابراین توصیه ما به شما این است که برای کاهش ریسک کسب‌وکار خود و قانونی بود آن همزمان با تشکیل شرکت به ثبت آن هم اقدام فرمایید.

 

بیشتر بدانید

شرکت چندملیتی چیست؟

پس از بیان مطلب ثبت شرکت چیست در ادامه به نحوه ثبت انواع شرکت‌های تجاری می­‌پردازیم.

 

ثبت انواع شرکت­‌های تجاری

در مطالب قبلی به معرفی انواع شرکت­‌های تجاری پرداختیم که طبق قانون به 7 نوع تقسیم می­‌شوند: شرکت­‌های سهامی، با ثبت شرکت مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی، مختلط سهامی، مختلط غیرسهامی و تعاونی تولید و مصرف. اخیرا نوع دیگری از شرکت تحت عنوان “شرکت تعاونی سهامی عام” هم اجازه تشکیل یافت که  بطور ساده تلفیقی از شرکت سهامی و شرکت­‌های تعاونی است. هر شرکت سهامی یا تعاونی با اصلاح اساسنامه‌اش می­‌تواند تبدیل به شرکت تعاونی سهامی عام شود. این شرکت مزایای زیادی نسبت به شرکت سهامی عام و تعاونی دارد که در نوشتار دیگری به آن خواهیم پرداخت.

 

ازبین انواع شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود از ثبت شرکت محبوبیت بیشتری برخوردارند و بیشتر آمار ثبت مربوط به این دو شرکت است.

 

برای آگاهی از نحوه ثبت شرکت سهامی خاص اینجا و برای آگاهی از نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود اینجا کلیک کنید. برای استارتاپ‌ها این دو شرکت مناسب‌تر از بقیه انواع شرکت‌ها هستند. همچنین برای اینکه بدانید شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص اینجا کلیک کنید.

 

برای ثبت شرکت سهامی عام نکات مهمی را باید رعایت کنید که قبلا به آن پرداختیم. برای آگاهی از نکات مهم ثبت شرکت سهامی عام اینجا کلیک کنید.

شرکت‌های مختلط سهامی و غیرسهامی با اینکه امکان ثبت دارند ولی تاکنون کسی نسبت به ثبت این دو نوع شرکت اقدام نکرده است. بنابراین ثبت شرکت فعلا به بررسی این دو نوع شرکت نمی­‌پردازیم.

شرکت تضامنی که از آن به شرکت شخص ثبت شرکت تعبیر می­‌شود، شخصیت شرکا در مقایسه با شرکت­‌های دیگر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تک تک شرکا در برابر قروض و تعهدات شرکت، مسئول هستند. برای آگاهی از نکات مهم شرکت تضامنی اینجا کلیک کنید.

شرکت­‌های نسبی، شرکت­‌هایی هستند که مسئولیت شریک در آن به نسبت ثبت شرکت سرمایه ایست که می­‌آورد. در اسم شرکت نسبی باید عبارت شرکت نسبی درج شود. نحوه ثبت شرکت نسبی مانند شرکت تضامنی است و تمام سرمایه پیش از ثبت باید پرداخت شود.

 

https://sabt-mollasadra.com/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA/

 


نوشته شده در  چهارشنبه 100/7/28ساعت  9:37 عصر  توسط مدیر سایت 
  نظرات دیگران()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
هر آنچه درمورد پارتیشن فریم لس لازم است بدانید!
چرا باید برای کسب و کارمان سایت داشته باشیم؟
طراحی سایت را با چه تیمی طراحی کنیم؟
همه چیز درباره تیروئید
آیا افزایش قد بعد از 18 سالگی امکان پذیر است؟
شرایط ثبت شرکت در سال جدید
شرایط اقامت در کشور آلمان در سال 2021
راهنمای خرید آینه دکوراتیو
ثبت برند چیست و مراحل ثبت برند
راهنمای ثبت شرکت در سال جدید
طراحی سایت کودکان
[عناوین آرشیوشده]